Žít doma lze
20. prosince 2019 Aktuality

Žít doma lze

Vlasta se vrátila z nemocnice, sama se o sebe nepostará. Co teď?

Nová informační kampaň má ukázat, že ŽÍT DOMA lze

Vlasta se po mozkové příhodě vrátila z nemocnice závislá na péči druhých. Syn Honza, který má náročnou práci a velkou rodinu, si kvůli tomu vzal dva týdny dovolené, ale teď už musí zpátky do práce… Stojí před rozhodnutím, co s maminkou dál? Jak se o ni zvládne postarat, když zároveň musí pracovat, starat se o dvě dospívající děti? Podobné otázky si kladou mnozí z nás, když náhle onemocní někdo v rodině, utrpí těžký úraz, nebo stárnoucí rodiče ztrácejí soběstačnost. Někdy v situaci, kdy jsou na pokraji sil, náročnou péči doma už nezvládají a pomýšlí na péči ústavní, např. domov pro seniory.

Často ale může být řešením terénní pečovatelská služba. Její uživatel může dál ŽÍT DOMA, část péče na sebe převezmou odborníci, rodině se uleví a získá podporu. Podívejte se zde.

Sledujte nově spuštěný portál zitdoma.cz a také facebook, kde se dozvíte informace, rady a tipy pro život a péči doma, nebo si přečtete zajímavé příběhy a rozhovory.

Institut sociální práce, z.s., který v oficiálním partnerství či úzké spolupráci se šesti kraji ČR pomáhá pečovatelským službám změnit jejich fungování, aby se staly opravdovou podporou v péči v souladu s vizí ŽÍT DOMA, v tuto chvíli spouští stejnojmennou informační kampaň. „Chceme upozornit na to, že ŽÍT DOMA se dá, i když se staneme závislými na péči druhých. Není třeba hned uvažovat o stěhování do pobytového zařízení, protože můžeme využít pomoc terénní pečovatelské služby. Ty se teď na mnoha místech mění ve služby podporující setrvání v přirozeném prostředí, tedy doma,“ vysvětluje předseda Institutu Jakub Čtvrtník.

 

O Institutu:

Institut sociální práce, z.s. vznikl z iniciativy odborníků v oblasti sociálních služeb, kteří mají společný cíl: umožnit lidem ŽÍT DOMA co nejdéle. A to i ve chvíli, kdy se stanou závislí na intenzivní pomoci druhých. Institut mění fungování především pečovatelských služeb - už nezajišťují jen rozvážku obědů a úklidy seniorům, ale věnují se odborné péči. Umožňují ŽÍT DOMA všem potřebným bez rozdílu věku, i III. a IV. stupněm příspěvku na péči, kteří bývali výhradně klienty pobytových zařízení, např. domovů pro seniory. Na úrovni krajů Institut zpřehledňuje systém financování sociálních služeb, vytváří kritéria a pravidla pro jejich optimální zajištění.

Mgr. Martina Gazárková

Mgr. Martina Gazárková

sociální pracovnice CHPS
Tel.: 733 741 846 E-mail: 88EDZ.5428Mk89enW7c-9dh7ggvmVW7%WkvDRW7r